1991 yılında Sakarya’da doğdu. Çocukluğu Kırşehir’de geçen Ömer Tekgül, lise dönemlerinde yurtdışında meslek hayatına başladı. Türkiye’ye döndüğünde otel ve restoranlarda aşçı olarak çalıştı. Üniversitede Halkla İlişkiler, Aşçılık ve İşletme eğitimlerini tamamladı

Uzun yıllar boyunca Anadolu tohumları, mayalar ve geleneksel ekmek teknikleri üzerine araştırma ve çalışmalar yaptı. Uzmanlık alanıyla ilgili birçok marka, kamu kurumu, üniversitelerde seminer ve danışmanlık hizmetinde bulunmaktadır.

İstanbul, Antalya ve İzmir’de geleneksel ve artizan ekmekçilik üzerine girişimlerde bulundu. 2015 yılında Ekmek İşleri markasını, 2017 yılında Tartine İstanbul markasını yarattı. Zerun 1650 Gelenekten geleceğe ekmekler markasının yaratıcısı ve kurucu ortakları arasında yer aldı.

Özel eğitim kurumlarında eğitmen şef olarak devam eden Ömer Tekgül, ata tohumları ve geleneksel ekmekler üzerine çalışmalarına devam etmektedir.

Ulusal Basın ve Medya

Ömer Tekgül
Eğitmen Şef / Danışman / Araştırmacı

Seda ve Bilsev;
Biz iki dost, iki genç kadın
kendi ekmeğimizi kazanmak için
özellikle ve severek ekmeği seçtik.
Ancak öyle bir ekmek üretelim ki
insana ve yaşama saygımız gereği
sağlıklı, leziz ve en doğalı olsun dedik.
Atalık buğdaydan en halis unları seçtik.
Ekşi mayamızı sabırla ekmeğimize kattık.
Hamurumuzu özenle yoğurduk.
Ve çoşkuyla fırına verdik.
Mis gibi kokulu leziz ekmekler pişince,
emeğimizin övüncü oldu.
Hasılı iyi ve güzel bir iş başarmanın keyfi
yaşama sevincimize güzel bir katkı sundu.

Ekmekisleri.com‘dan alacağınız, tamamen ortak geliştirilmiş reçeteler ile geleneksel yöntemleri kullanarak üretiğimiz gerçek ekmekler, Antalya’daki küçük atölyemizden sizlere ulaşıyor olacak.

Afiyetle kalın,
Seda ve Bilsev